info@itgohar.com
021-91009091
شنبه تا پنجشنبه : 8:00 صبح - 18:00 شب

سوالات متداول

پرسش و پاسخ سخت سیسکو

سوالات متداول سوئیچ و روتر های سیسکو

س 1 ج 1
یک سری از پورت های سوئیچ و روتر سیسکو من با اتصال کابل روشن نمیشود, چرا؟
این مشکل بستگی به چند مورد دارد. مورد اول نوع vlan بندی در کانفیگ می باشد. مورد دوم اتصال کوتاه در برق سیسکو و ریست فکتوری دستگاه می باشد. مورد سوم اتصال داشتن سوکت شبکه و مورد چهارم برگشت جریان از کابل شبکه به اترنت پورت سیسکو و خراب شدن آن پورت می باشد.
س 2 ج 2
آیا روتر و سوئیچ های سیسکو باید همیشه آپدیت باشند؟
خیر نیاز نیست. در بعضی مواقع یک قابلیت جدید در ورژن جدید فریمور اضافه شده است که می توانید با آپدیت از آن قابلیت استفاده کنید یا اینکه فریمور نصب روی دستگاه دارای باگ می باشد که برای رفع باگ احتیاج به آپدیت یا دانگرید فریمور است.
س 3 ج 3
آیا روتر و سوئیچ سیسکو را می توان به صورت سخت افزاری ریست فکتوری کرد؟
بله , امکان پذیر است. برای انجام این کار کابل برق متصل به دستگاه را جدا کنید کلید استاتوس موجود در جلو دستگاه نگاه دارید و سپس کابل برق را متصل کنید و کلید را همچنان نگهدارید تا چراغ های استاتوس دستگاه شروع کنند به چشمک زدن سپس دکمه را رها کنید, سپس منتظر بمانید زمانی حدود بین 4 تا 5 دقیقه زمان طول میکشد تا دستگاه ریست فکتوری شود و مجدد راه اندازی شود.
س 4 ج 4
زمانی که روتر سیسکو را روشن میکنم صدایی به صورت نویز یا صدا گوش خراش پخش میشود دلیل این اتفاق چیست؟
دلیل این صداها به علت سرویس نشدن به موقعه دوره ای می باشد. فن های تعبیه شده در دستگاه دچار مشکل جدی شده اند و باید هر چه سریعتر تعویض شوند.

نحوه عیب یابی مشکلات سخت افزاری سیسکو

چگونه مشکلات سخت افزاری سوئیچ و روتر سیسکو را عیب یابی کنیم؟

به دو دسته تقسیم می شوند , نوع اول خرابی های سخت افزاری است که در سخت افزار مشکل ایجاد می کند. نوع دوم خرابی نرم افزاری است که در داخل سوئیچ مشکل ایجاد می کند.
اگر نشانگر روی پنل پاور سبز باشد به این معنی است که سوئیچ به صورت نرمال کار میکند. اگر نشانگر خاموش باشد به این معنی است که سوئیچ به درستی کار نمی کند. یافتن این مشکلات و حل آن ها آسان و اغلب قابل پیشبینی است.
این یکی از خرابی های متداول سخت افزار است خواه پورت فیبر نوری باشد یا پورت یک کابل زوج به هم تابیده، در هنگام قطع و وصل کانکتورها مراقب باشید. اگر به طور اتفاقی محل اتصال فیبر را کثیف کنید ممکن است باعث کثیف شدن پورت فیبر نوری شده و به درستی ارتباط برقرار نکند.اغلب مشاهده می شود بسیاری علاقه مندند، کانکتور را از محل اتصالش در پورت قطع و وصل کنند. این کار از لحاظ تئوری خوب است اما ممکن است سهوا باعث خرابی درگاه شود. اگرسایز سر کریستالی بزرگ باشد به راحتی میتواند هنگامی که داخل سوئیچ می شود به پورت آسیب بزند.
یک سوئیچ از ماژول های بسیار زیادی تشکیل شده است. مانند ماژول stacking، ماژول management (البته ماژول control هم نامیده میشود) و یک ماژول expansion. احتمال اینکه این ماژول ها خراب شوند؛ کم است اما در صورت بروز مشکل در آنها متحمل خسارت بسیار زیادی شوید. چنانچه تصادفا یک ماژول را داخل کرده یا جدا کرده اید یا زمانی جدا کردن سوئیچ به آن ضربه زده اید یا اگر منبع تغذیه شما ناپایدار باشد ممکن است باعث چنین خرابی ایجاد شود. البته 3 ماژولی که در بالا به آن ها اشاره کردیم دارای رابط خارجی هستند که شناسایی آن ها نسبتا آسان است. و برخی نیز می توانند از طریق شاخص های موجود در ماژول خطا را شناسایی کنند. به عنوان مثال یک پورت ذوزنقه صاف در ماژول staking وجود دارد. یا برخی سوئیچ ها شبیه رابط USB هستند. ماژول management دارای یک پورت کنسول برای ایجاد ارتباط با مدیریت شبکه کامپیوتر است. اگر ماژول expansion یک اتصال فیبر نوری باشد یک جفت رابط فیبر نوری وجود خواهد داشت.
هرکدام از ماژول های سوئیچ به backplane متصل می شوند. اگر محیط مرطوب است و برد به علت رطوبت اتصال کوتاه شده است و یا قطعات آن به دلیل دمای بالا یا بر اثر صاعقه آسیب دیده است برد به درستی کار نخواهد کرد. به عنوان مثال اگر عملکرد هیت سینک مناسب نباشد یا دمای محیط بیش از حد بالا باشد دمای داخل دستگاه افزایش پیدا کرده و قطعات میسوزند.
در حقیقت این نوع خرابی از لحاط تئوری خرابی خود سوئیچ نیست. اما در استفاده عملی خرابی های کابل اغلب باعث می شوند که سیستم سوئیچ یا پورت به درستی کار نکنند بنابراین این نوع خرابی نیز به عنوان خرابی سخت افزار سوئیچ دسته بندی می شوند.به عنوان مثال کانکتور کاملا وصل نشده، سیم های کابل به درستی و به شکل مرسوم مرتب نشده اند. هنگامی که کابل وصل شد، کابل متقاطع باید مورد استفاده قرار گیرد اما از اتصال مستقیم استفاده می شود. دو فیبر موجود در کابل به صورت به هم پیوسته متصل می شوند و اتصال خطی اشتباه باعث لوپ در شبکه می شود.
برای آپگرید نمودن سیستم عامل سوئیچ های سیسکو که IOS نام دارند مراحل زیر را به ترتیب طی نمایید: اتصال به سوئیچ از طریق کابل کنسول (در سوئیچ های جدید از طریق پورت usb روی سوئیچ و اتصال کابل usb مربوطه به سیستم و با استفاده از یک برنامه مانند putty به سوئیچ متصل میشویم) رفتن به مد privilage با دستور enable اجرای دستور show version و بدست آوردن مدل سوئیچ و ورژن ios موجود دانلود ios مورد نظر از سایت cisco مطابق با مدل سوئیچ اجرای دستور :show flash و یا :dir flash جهت مشاهده اینکه آیا فضای کافی جهت ذخیره فایل ios روی حافظه فلش وجود دارد یا نه نصب نرم افزاری مانند solarwinds tftp server روی سیستم متصل به سوئیچ جهت آپلود فایل ios کپی فایل ios دانلود شده از سایت سیسکو روی حافظه فلش سوئیچ با دستور :copy tftp flash سپس به مد configure terminal رفته و با دستور boot system newiosimage.bin ترتیب بوت سوئیچ را روی ios جدید میگذاریم.( فایل newiosimage.bin در این مثال اسم فایل ios کپی شده میباشد) با دستور show boot مطمئن میشویم که بوت سوئیچ از روی فایل جدید میباشد سپس با دستور reload سوئیچ را ریستارت میکنیم.
مشاغل به دلایل مختلفی مانیتورینگ شبکه را انجام می دهند. اطمینان از عملکرد بهینه، شناسایی تهدیدات امنیتی، تسهیل عیب‌یابی و اطلاع از برنامه ریزی ظرفیت از جمله دلایل اصلی هستند.وقتی چندین دستگاه در شبکه خود دارید، کوچک ترین تغییرات در عملکرد یک دستگاه می‌تواند عملکرد دستگاه های دیگر را نیز تا حد زیادی تحت تأثیر قرار دهد. این مسائل می‌تواند بر میزان کارآیی و بهره وری کارکنان شما تأثیر بگذارد. شبکه‌های کند می‌توانند منجر به کندی بارگیری دستگاه‌ها و پوشه‌های مشترک شوند و اگر مشکلی در سرورها یا دستگاه‌های ذخیره سازی وجود داشته باشد، پایگاه داده‌های متمرکز نیز کند کار خواهند کرد.

پرسش و پاسخ سبک 2

سوالات متداول

آیا برای تسویه، زمان میتونیم داشته باشیم؟
برای مشتریانی که تازه با ما شروع به کار کردن متاسفانه خیر، اما اگر مشتری ثابت ما باشن و سره وقت حسابشون تسویه بشه چرا که نه.
مدت زمان گارانتی چقدر است؟
مدت زمان گارانتی یکسال است.
آیا در سوئیچ ها کیفیت های متفاوتی وجود دارد؟
بله در بازار سیسکو کیفیت های متفاوتی اعم از نیو، ریفر، ریفرچین و یوزد وجود دارد. اما شرکت گوهرشبکه کالاهای ریفر را به شرط کیفیت ظاهری و فنی تقدیم شما عزیزان میکند.